fbpx

Sağlık Kokan Meyve Avokado

Sağlık Kokan Meyve Avokado

Avokado Neden Süper Besinlerden Biri?

Sağlığa sağladığı birçok yararlardan dolayı, son zamanlarda giderek değerlenen bir meyve olan avokado birçok kişinin beslenme planında yer almaya başladı. Avokadoyu bu kadar sağlıklı ve değerli yapan ne? Gelin hep birlikte hem bu meyveyi tanıyalım hem de öğrenelim.

Avokado; ılık iklimde yetişen bir meyvedir ve ana vatanı Meksika’dır. Şekli armuda benzediği için ve derisi pütürlü, yeşil olduğundan “Timsah Armudu” veya “Amerikan Armudu” olarak anılan bir tropikal meyvedir.

Sağlığa faydaları ise oldukça fazladır. Bakalım neden bu kadar sağlıklıymış?

 

Kilo vermede ve kilo korumada etkili
Evet yanlış duymadınız avokado kilo vermenize yardımcı oluyor. İçerdiği faydalı yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde hem kilo vermenize yardımcı olur hem de kilo kontrolü sağlar. Yapılan araştırmalar, avokado tüketicilerinin, tüketmeyenlere göre daha düşük ağırlık, BMI ve bel çevresinin olduğunu göstermektedir.
İçeriğindeki MUFA’dan dolayı karın bölgesindeki yağ birikimini engellemeye yardımcı olur.

 

Vitamin ve Mineral Açısından Zengin
İçinde yaklaşık 20 çeşit vitamin ve mineralleri barındırıyor. Özellikle; antioksidan vitaminler olarak bilinen A, C ve E vitaminlerince oldukça zengindir.

 

Yararlı Yağ Asitlerini Barındırır
Avokado içinde yararlı yağ asitlerini bulunduran tek meyvedir. Avokado meyvesi olgun hale geldikçe doymuş yağ oranı azalır ve tekli doymamış yağ olan oleik asit oranı artar. İçeriğindeki yağ asitlerinden dolayı yağda çözünen vitaminlerin de çözünmesini sağlar. Salatanıza ekleyeceğiniz avokado yağı ile sebzelerin içerisindeki karotenoid emilimini arttırabilirsiniz.

 

Kolesterolü Düşürmede Çok Etkili
İçerdiği doymamış yağ asitleri ile kanda kolesterolün yükselmesini önler, dolayısıyla kalp ve damar hastalıkları için faydalıdır. İyi huylu kolesterol olan HDL kolesterolü yükseltmede etkilidir. Kalp hastalığını tetikleyen LDL ve trigliserit kötü kolesterolü düşürmede etkilidir. İçeriğindeki faydalı yağ asitlerden dolayı kan basıncını da düşürmeye yardımcı olur.

 

Kalp Sağlığını Korur
Avokado kandaki kötü kolesterol olan LDL seviyesini düşürerek ve iyi huylu olan HDL’yi yükselterek, kan damarlarında daralmayı ve tıkanmayı engelleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.

 

İyi Bir Antioksidandır
Antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarları ortadan kaldırmaya çalışır. Avokado yağı mitokondrilerin içine girerek vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilmektedir. İçinde bulundurduğu Glutathion ve lutein gibi doğal antioksidanlar ile düşük yoğunluktaki lipoproteinlerin (LDL) oksidasyonunu azaltarak kalp hastalıklarını azaltmada olumlu rol oynamaktadır.

 

Liften Zengindir
Sindirim sisteminde problem yaşayanlar için avokado iyi bir seçenek olabilir. Bol lif içeren bir meyvedir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.