fbpx

Gebelerde Yeterli Ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Gebelerde Yeterli Ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Gebelik döneminde annenin beslenmesi kendi sağlığı için olduğu kadar bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için büyük önem taşımaktadır.
Gebelikte beslenmenin önemi annenin hem kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayabilmesi, besin depolarının korunmasını sağlamak, bebek için de yeterli mikro ve makro besin öğelerinin sağlanması açısından önem arz etmektedir.

Gebelik döneminde Bazal Metabolizma Hızı normale göre %20 oranında artmaktadır. Bu da annenin günlük enerji gereksinimin artması anlamına gelir. Annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi sonucu gebede anemiye, bebekte ise düşüğe ve büyüme-gelişme geriliğine neden olabilir.

Gebelikte annenin ağırlık kazanımı gebenin doğum öncesi ağırlığına göre değişmektedir.
Eğer gebenin BKİ’si doğum öncesi;
BKI<19.8 ise; 12.5-18 kg almalı
BKI; 19.8-26 ise; 11.5-16 kg almalı
BKI>26-29 ise; 7-11.5 kg almalı
BKI>29 ise; en az 6 kg almalı
İkiz gebelik ise; 16-20.5 kg almalıdır.

Gebelikte Enerji Gereksinmesi
Gebe kadının günlük alması gereken enerji  annenin yaşamsal faaliyetleri ve fiziksel yaşamına ilaveten fetüsün büyümesi için gereken enerji toplamı kadardır.
Gebeliğin dönemlerine göre enerji gereksinmesi; 1.trimesterda (ilk 3 aylık dönemde); 340 KCAL ve 3.trimesterda (son 3 aylık dönemde); 452 KCAL’dir. Gebe bir kadın günlük ortalama 2200-2900 kalori arasında enerjiye gereksinim duymaktadır. Enerjiye göre besin öğeleri dağılımı ise; karbonhidratlardan gelen enerji %50-60, proteinden gelen; %12-15, yağlardan gelen; %25-30 olmalıdır.

Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin (AND) durum raporunda, özellikle deniz ürünlerinden haftada en az 227 g tüketilmesi ile omega-3 yağ asitleri alınmasının bebeğin görsel ve bilişsel gelişimini geliştirici etkisi olduğu bildirilmiştir

 

Gebelikte Hangi Vitaminler ve Mineraller Önemli?

A Vitamini
A vitamininin yeterli alımı görme fonksiyonu, fetal büyüme, immünite ve epitel doku bütünlüğü için gereklidir.

D vitamini
Gebelikte D vitamini; düşük doğum ağırlığı, kemik sağlığı, glikoz regülasyonu, immün sistemin güçlü olması ve doğumda uterus kasılmasına yardımcı olarak doğumu kolaylaştırması açısından önem arz etmektedir.

Folik asit
Gebelik döneminde folik asitin yeterli alımı fetüsün sağlığı açısından önem arz etmektedir. Yetersiz alımı sonucu fetüste; nöral  tüp defekti, orofasiyal yarıklar(dudak-damak yarığı), kardiyak anomaliler gibi doğuşta meydana gelen anomalilere neden olabilir. Annede ise preeklemsiye (gebelikte yüksek tansiyon) ve anemiye neden olabilir.
Kalsiyum
Gebelik döneminde kalsiyum yetersiz alınırsa annede preeklemsi ve rahimde büyüme riski var. Kalsiyum desteğinin alınmasıyla preeklemsi riski azalmaktadır. Eğer vücuda yetersiz kalsiyum alınırsa kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kemiklerden kalsiyum çekilmeye başlanır, bu da annenin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kalsiyumun emilimini arttırmak için D vitamini de yeterli alınmalıdır.

Demir
Demir ihtiyacı en fazla 1.ve 2. Trimesterda olmaktadır. Yetersiz alınması sonucunda erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebek ölümlerine neden olabilmektedir. Demir emilimini olumsuz etkileyen fazla çay kahve tüketimi, fitat içeren tahılların fazla tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.
Gebelikte önerilen demir gereksinmesi 27 mg/gün dür. Gebe anemik ise anemi düzelene kadar 60 mg/gün demir desteği önerilir.

İyot
İyot beyin gelişimi ve büyüyüp gelişmede etkin rol almaktadır. İyotun yetersiz alınması durumunda; düşük doğumlar, ölü doğumlar, bilişsel fonksiyonda azalma, düşük doğum ağırlığı meydana gelebilmektedir.

 

Gebelikte ağırlık kazanımı annenin sağlığının yanı sıra fetüsün gelişimi ve sağlıklı doğumu için de önem taşır. Gebelik süresince yeterli ağırlık kazanımının olması gerekir. Önerilenin altında ağırlık kazanımı düşük doğum ağırlığı ve preterm doğumlarla sonuçlanabilir. Önerilen ağırlığın üzerinde ağırlık kazanımı ise obeziteye neden olabilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenerek hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı optimal düzeyde tutulmalıdır.