fbpx

Diyet Fırında Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Fırında Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Fırında Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

Tatlıların en sevilenlerinden biri sütlaç olarak bilinir. Sütlaç tencerede veya fırında kolaylıkla yapılabilen bir tatlı çeşididir. Tatlı sevenler ve aynı zamanda diyet yapmak isteyenler için de diyet fırın sütlaç mükemmel bir alternatif olarak değerlendirilir. Diyet fırın sütlaç hem diyetinizi bozmaz hem de sağlıklı bir alternatif olarak düşünülebilir. Diyet fırın sütlacı sağlıklı hale getiren içerisinde yer alan ürünlerdir. Normal sütlaç yaparken pirinç gibi nişastalı birçok ürün kullanılır. Diyet sütlaç yapımında ise kalori oranı, şeker oranı düşük gıdalar tercih edilir. Bu sayede hem diyet yapmak hem de ölçülü derecede tatlı ihtiyacınızı karşılamak mümkün hale gelir. Peki, diyet fırında sütlaç tarifi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabına bir göz atalım. Öncelikle diyet bir fırın sütlaç yapmak için kullanılan malzemeleri bilmekte fayda vardır.

Diyet Fırında Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Fırında sütlaç için gereken malzemelerin yerine daha az kalorili ve besleyiciliği yüksek malzemeler kullanılır. Peki, bu malzemeler nelerdir?

Gerekli malzemeler şunlardır:

  • Bir buçuk litre light süt
  • Bir su bardağı esmer pirinç
  • Üç yemek kaşığı pekmez veya bal
  • Dört su bardağı su
  • Üç yemek kaşığı esmer un
  • Ceviz içi veya fındık
  • Vanilya

Gerekli malzemeleri kullanarak sağlıklı ve diyet bir sütlaç yapmak mümkündür. Beyaz pirinç gibi ürünlerde yüksek derecede nişasta vardır. Buda kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tercih etmek kalori oranının daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Diyet Fırında Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Fırında Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Fırında Sütlaç

Diyet fırında sütlaç yapımı oldukça kolaydır. Ve en az yarım saatte sağlıklı bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Diyet fırın sütlaç yapımı için ilk olarak pirinçler güzelce yıkanmalıdır. Yıkanan pirinçler güzelce süzülüp bir köşeye ayrılmalıdır. Bu esnada bir tencerede suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine süzülen pirinçleri atın. Pirinçler yumuşayana kadar bekleyin. Sütten bir bardak kadar ayırın. Hafif sert pirinçlere geride kalan bütün sütü ekleyin ve biraz daha karıştırın. Bu esnada pekmez, bal ve vanilyayı da karışımın içerisine ekleyin.

Karıştırmaya devam edin. Sütlacınız kaynarken ayırdığınız sütün içerisine esmer unu ekleyerek kaynayan sütlaç içerisine ekleyin. Kaynama işlemi bittiğinde kepçe yardımı ile güveç kaselerine boşaltın. Güveç kaselerini koymak için bir tepsi belirleyin. Belirlenen bu tepsinin içerisine bir miktar su koyulur. Sonra güveç kaseleri tek tek tepsiye yerleştirilir. Fırının ısı ayarı da oldukça önemlidir. Genelde 180 derecede 25 dakika pişmesi tavsiye edilir.

Pişen sütlaç ocaktan çıkarıldıktan sonra üzerine ceviz veya fındık içi ilave edilerek tüketilebilir. İstenildiği taktirde sütlaç fırına atılmadan birazı kaselere ayrılarak tüketilebilir. Kaselere ayrılan sütlaç buz dolabında bekletilirse daha lezzetli olacaktır.

Diyet Fırında Sütlaç Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyet fırın sütlaç yapmak isteyen kişiler bazı hususlara dikkat ederlerse kilo aldırmayan ve hafif tatlar elde edebilirler. Peki, bu hususlar nelerdir? İlk olarak diyet fırın sütlaç tariflerinde kullanılan malzemeler değişiklik gösterir. Bazı tariflerde yulafa da yer verilir. Yulaf lif açısından zengin ve faydalı bir gıdadır. Fakat fazla miktarda kullanımı tam tersi kilo artışına neden olabilir. Bu yüzden tatlı yaparken miktar kavramı oldukça önemlidir.

Aynı zamanda fırın sütlaç içerisinde kullanılan bal ve pekmez gibi gıdalar şekerli gıdalardır. Fazla tüketimi doğru olmaz. Bu yüzden şeker oranı doğru şekilde ayarlanmalı ve kullanılmalıdır. Fırın sütlaç tekrar fırına gireceği için kaynatma işleminde pirinçler çok yumuşak olmadan alınmalıdır. Aksi taktirde pirinçlerin erimesi hoş bir görüntü oluşturmaz.