fbpx

Diyet Zerde Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Zerde Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Zerde Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyetlerde tatlı krizleri çok yaşarız. Bu tatlı krizlerine karşı önlem alınmadığı taktirde diyetin bozulması kaçınılmaz bir sondur. Bu yüzden tatlı krizlerinin en uygun şekilde bastırılması gerekir. Sevilen tatlıları yapmak yerine sevilen tatlıların diyet olan alternatiflerini değerlendirmek daha etkili bir yöntem olacaktır. Bu konuda birden fazla diyet tatlı tarifi mevcuttur. İstenilen tatlıyı daha az kalori ile yapmak ve sağlıklı şekilde tüketmek mümkündür. Özellikle zerde sevenler diyet zerde tariflerine yönelebilir. Zerde hafif ve az kalorili bir seçenek olacaktır. Zerdeyi çok sevenler ve diyette tatlı yemek isteyenler diyet zerde tarifi nasıl yapılır? Sorusunu sıkça araştırıyor.

Diyet bir zerde yapmak hiç zor değildir. Evde kolayca diyet bir zerde yapılabilir. Bunun için gerekli malzemeler kullanılmalıdır. Gerekli malzemeler temin edildiği taktirde lezzetli ve daha az kalorili bir zerde yapılabilir. Peki diyet zerde için gereken malzemeler nelerdir? Yapım aşamaları nasıldır? Nelere dikkat edilmelidir? Bir göz atalım.

Diyet Zerde Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Diyet zerde yapmak isteyen kişiler çok sayıda tarife kolay bir şekilde ulaşabilir. Diyet zerde içerisine konulan malzemeler tarife ve kişinin zevkine göre bir takım değişiklikler gösterebilir. Peki, görsel olarak hoş bir diyet zerde için hangi malzemeler kullanmak gerekir?

Kullanılması gereken malzemeler şunlardır:

  • Yaklaşık 5 su bardağı su
  • Yarım çay bardağı esmer pirinç
  • Yarım yemek kaşığı nişasta
  • 4 yemek kaşığı dut pekmezi
  • Bir yemek kaşığı gül suyu
  • Kuş üzümü
  • Çam fıstığı
  • Küçük bir fiske safran
  • Nar tanecikleri
  • Tarçın

Bu malzemeleri kullanarak hafif ve diyet bir zerde elde etmeniz mümkündür. Zevke göre tarife eklemeler veya çıkarmalar yapılabilir. Özellikle tatlı ihtiyacınızı giderecek ve şekerinizi aniden yükseltmeyecektir. Kullanılan malzemelerin diyetsel olmasına dikkat edilmeli ve kişi sayısına göre miktarlar artırılabilir.Diyet Zerde Tarifi Nasıl Yapılır?Diyet Zerde Tarifi

Diyet Zerde Yapımı Aşamaları

Diyet zerde için malzemeler hazırlandıktan sonra zerrenin yapım aşamalarına geçmek gerekir. Yapım aşaması olarak ilk önce büyük bir tencere seçilir. Seçilen tencerenin içerisine 4 su bardağı su eklenir. Eklendikten sonra suyun kaynaması beklenir. Bu arada ayrı bir bardak içerisine su konulur. Bu aşamada kaynar su da kullanılabilir. Kaynayan suyun içerisine yarım çay bardağı esmer pirinç eklenir. Pirinçlerin çok olmayacak şekilde yumuşaması beklenir.

Ayrılan bir bardak su içerisine nişasta eklenir. Sonra bu karışım da tencere içerisine ilave edilir. Hızlıca karıştırma işlemine devam edilir. Sonra sırası ile tencerede kaynayan pirinçlerin içine dut pekmezi, kuş üzümü, cam fıstığı ve son olarak da çay kaşığı ucu kadar bir safran ilave edin. Bu aşamalar gerçekleşirken karıştırma işlemine devam etmek gerekir.

Ocağın altı çok açık ise bir miktar kısın. Orta ateşte kaynamaya devam eden zerde koyu bir kıvam alana kadar karıştırılmalıdır. Kıvam olarak hazır hale geldiyse ocağın altını kapatın. Bir kepçe yardımı ile kaselere boşaltın. Son olarak da zerdenin üzerini nar parçacıkları ve tarçın ile süsleyin. Toz tarçın şeker düzeyini dengeler ve kilo kontrolünü sağlamada yardımcı olur. İster oda sıcaklığında saklayabilir isterseniz de buzdolabında soğumasını bekleyebilirsiniz.

Diyet Zerde Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diyet bir zerde hafif bir alternatif olacaktır. Hafif diye porsiyon miktarını artırmak yanlıştır. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Gereğinden fazla tüketmekten kaçınmak gerekir. Ayrıca şeker yerine pekmez veya bal gibi ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır. Bal ve pekmezin de ayarına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde diyet zerde kilo alımına neden olabilir.