fbpx

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir?

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir?

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir?

Müslüman ülkelerde Ramazan ayı ile beraber oruç tutmak, metabolizmaya pek çok fayda sağlar. Sindirim sisteminin uzun süreli olarak hareketsiz kalmasından dolayı vücut ciddi miktarda detoksa girer ve buna bağlı olarak beslenme şekline göre dengeli bir şekilde kilo verme söz konusu olur.

Ramazanda kilo nasıl verilir sorusuna cevap olarak verilebilecek bazı öneriler ile kilo verilebilir. Ramazanda yemek yenen iftar ve sahur saatleri, vücudun kilo almaya müsait olduğu saatlerdir. Bu nedenle dengeli bir şekilde beslenmek bu saatlerde kilo alımını durdurmak için etkili bir yöntemdir. Bedeni dinlendirmek, iyi bakmak ve detoks uygulamak birçok dinde yer alan bir ritüeldir. Ramazanda oruç tutarak bu ritüeli hayata geçirmek mümkün olur.

Ramazanda Yemek Yeme

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatleri dışında yemek yeme eylemi yapılmaz. Buna bağlı olarak bireyin uzun süreler boyunca aç gezmesi detoks yapmasına da olanak sağlar. Sahur vaktinden sonra iftar saatine kadar geçen sürede açlık son saatlere doğru hat safhalara çıkar. Bu nedenle pek çok kişi iftar saatinde hem sağlıksız hem de aşırı yemek yeme eylemi gösterir. Ramazanda kilo nasıl verilir sorusuna cevap arayan kişiler için iftar vakti yenen yemek miktarı oldukça önemlidir. İftar saati geldiğinde 1 kase çorba ya da kahvaltılıklar ile kısa süreli besin alınması gerekir. Ana yemeğin çorbadan ya da kahvaltılıktan 1 saat sonra yenmesi kilo verme işlemi için idealdir.

Su Tüketimi

Ramazan ayı son bir kaç yıl içerisinde yaz mevsimine denk gelmiş ve su tüketimi yapamayan vücut dengesiz bir hal almıştır. Oruç saatleri dışında kalan süre içerisinde ortalama 2 litre su tüketimi yapmak, ramazanda kilo vermek için uygulanabilecek yöntemler arasında yer alır. Böylece hem vücudun gün boyu alamadığı su alınır, hem de kilo verebilmek mümkün olur. İftarı açarken yemekle beraber 1 bardak su içmek ve daha sonrasında 1 saat beklemek midenin asidinin seyreltilmesine engel olur. İftardan 1 saat sonra sahura kadar 2 litre su tüketimi yapılmalıdır.

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir?

Ramazanda Kilo Nasıl Verilir?

Gece Öğünü Tüketme

Ramazanda kilo verebilmek için uygulanacak adımlardan bir tanesi gece öğünü tüketmektir. Metabolizmanın gün içerisinde hareketsiz kalmasından ötürü gece boyunca aktif bir şekilde tutulması gerekir. Kan şekerinin düzenlenmesi için bir kase tarçınlı yoğurt tüketimi iftardan 2 saat sonra yapılabilir. Tarçının yanı sıra doğranmış hurma, elma püresi ya da chia tohumu da yoğurdun içerisine eklenerek tüketilebilir. İftar saatinden sonra yapılacak kısa akşam yürüyüşleri de hem vücut için hem de kilo vermek için idealdir. Bütün gün besin alamayan vücudun iftar saatinde almış olduğu besinleri yakabilmesi için hareket etmesi gerekir. Bunun için de tempolu kısa bir yürüyüş ideal olacaktır.

Sahur Yiyeceklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabaha doğru yapılacak olan yiyecek tüketimi vücudun kilo alımı sağlamasına neden olur. Sahurda yenen yemeklerde dikkat edilmesi gereken bazı etmenler ve davranışlar yer alır.

Bunlar;

  • Sahur yapıldıktan en az 1 saat sonra tekrar uykuya dalma
  • Sahur esnasında susatmayacak gıdalar tüketme
  • Zeytin, asidik peynir ve baharatlı gıdalardan kaçınma
  • Tok tutan lifli gıdalar tercih etme şeklindedir.

Sahur vakti yenecek olan gıdaların kilo alımına katkısı doğrudan etkilidir. Bu nedenle mideyi yoracak, sindirilmesi zor besinlerden uzak durulması gerekmektedir, bu besinlere; et, hamur işi ve makarna gibi örnekleri verebiliriz. Ramazanda kilo verebilmek için uygulanacak olan davranışlar doğrultusunda hem detoks yapabilmek hem de 1 aylık süreçten sağlıklı bir şekilde çıkabilmek mümkün olur.