fbpx

Ramazanda Sağlıklı İftar Yemeği Nasıl Olur?

Ramazanda Sağlıklı İftar Yemeği Nasıl Olur?

Ramazanda Sağlıklı İftar Yemeği Nasıl Olur?

Ramazan ayı geldiğinde birçoğumuz oruç tuttuğu için iftar yemeğinde tıka basa yiyebiliyorlar. Ardından mide ağrıları ile daha fazla yorgunluk hissedebiliyorlar. Bunun tek sebebi çok fazla yemek değildir. İftarda yediğimiz yemekler de gün boyu aç olan mideye aniden girdiğinde rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle iftar yemeklerimize dikkat etmeliyiz. Gün boyu aç kalsak da iftarda sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Sağlıklı beslenmeyle ilgili soruların cevabını diyetsaatim.com sitesinden de bulabilirsiniz. Peki, ramazanda sağlıklı iftar yemeği nasıl olur?

İftarda Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayında iftarımızı açarken soframızda bulunduracağımız yiyeceklere önem göstermemiz sağlığımız için önemlidir. Bununla birlikte iftarda soframızda bulundurmamız gereken yiyecekler öncelikle az yağlı olmalıdır. Özellikle vücutta oluşacak sıvı kaybından dolayı salata bulundurmamız gerekiyor.

Genel olarak iftar sofrasında bulunulması gereken temel yiyecekler ve içecekler şunlardır:

 • Çorba
 • Salata
 • Hurma
 • Haşlanmış sebzeler
 • Buğulama
 • Kırmızı veya beyaz et
 • Bulgur pilavı
 • Çavdar ekmeği
 • Ayran
 • Komposto
 • Su

İftarda genellikle gazlı içecekler ve meyve suları gibi dışardan getirilen içecekler yerine evde yapılan içecekler tercih edilmesi gerekir. Gazlı içecekler midenizi şişireceğinden yerken çok çabuk doyabilirsiniz. Ayrıca kan şekerinizi de olumsuz yönde etkiler. Ancak yapay tokluk ertesi gün tutacağınız oruçta sizi zorlayabilir.

Yemekler mümkün olduğunca masada yenmeli. Yerde yenildiğinde midemiz kasıldığı için bir süre sonra zorluk yaşayabiliriz. Düz bir şekilde sandalyede oturularak yemek yenmesi daha sağlıklı olur.

Ramazanda Sağlıklı İftar Yemeği Nasıl Olur?

Ramazanda Sağlıklı İftar Yemeği Nasıl Olur?

İftarda Beslenme

İftar saatleri gün içinde oruçlu olanların beslenmesi için beklediği saatlerdir. Ancak bu beklenti iftar saati geldiğinde şuursuz bir şekilde yemek yemeye itmemeli. Yavaş ve sakin bir şekilde oruç açılmalı. Eğer sofrada hurma var ise sünnet olduğundan hurma ile eğer hurma yok ise su ile orucunuzu açabilirsiniz. Ardından sofranızda çorbanız var ise önce çorbanızı için. Çorbanızı bitirdikten sonra bir süre beklemeniz tokluk hissi yaratacaktır. Böylelikle çok fazla yemiş olmayacaksınız. Özellikle gün içinde kaybettiğiniz sıvılar nedeniyle salata yemeniz kaybettiğiniz sıvıları geri alımınızı sağlayacaktır.

İftardan Sonra Beslenme

İftar sonrasında genellikle kahve veya çay türü içeceklere yönelirler. İftardan 1 saat sonra içecek tüketmeniz yediğiniz yiyeceklerin midenizde sindirilmesine zaman tanır. Tatlı yemek isterseniz güllaç gibi hafif tatlılara yönelmelisiniz. Meyve olarak da üzüm, kavun gibi meyveler tüketilebilir. Ancak hiçbir besini fazla tüketmeyiniz.

İftar esnasında çok fazla yememeniz iftardan sonra tatlı ve içecekleri daha rahat tüketmenizi sağlar. Tatlılar arasından güllaç haricinde dondurma da tüketebilirsiniz. Özellikle ramazan ayının yaz aylarına denk geldiğini düşündüğümüzde dondurma daha cazip ve daha hafif olabilir.

İftar ve sahurda süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışın. İçinde protein bulunduğundan oruçluyken sizi tok tutmaya yardımcı olacaktır. Kalsiyum değerinin yüksek olmasıyla karnınızdaki yağlanmayı önler.

İftar Sonrası Yapılması Gerekenler

İftardan sonra yapılacak en iyi aktivite hareket etmek olacaktır. İftar sonrası oluşacak hazımsızlığı hafif hareketlenmelerle giderebilirsiniz. Yürüyüş yapmak bu noktada çok önemli olabilir. İftardan sonra hem temiz bir hava almak hem de yürüyüş yapmak yediklerinizi sindirmede de yardımcı olur. Ayrıca gün içinde hareketsizseniz ve oruçlu olduğunuz için de pek hareket etmiyorsanız kaslarınızın açılmasına da yardımcı olur.

Ramazanda Yapılan Beslenme Hataları

Ramazanda sağlığımız için doğru beslenmek çok daha önemlidir. Bu doğrultuda yapılan en büyük hatalardan biri iftarda çok yedikten sonra sahura kalkmamaktır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım midemizi olumsuz etkiler. Bir diğeri ise yemeklerin çok hızlı yenilmesidir. Bu da mide rahatsızlığına neden olur. Açlık nedeniyle su içmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Ayrıca çok fazla yemek yiyip midede şişkinliğe sebep olmak da en çok yapılan hatalardandır.