fbpx

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsi ve pilavın mükemmel uyumu ve lezzeti hamsili pilav nasıl yapılır sorususun merak edilmesine neden oluyor. Hamsili pilav genelde Karadeniz bölgesinde daha sık yapılan ve tercih edilen bir yemektir. Karadeniz sofralarını süsleyen bu eşsiz lezzeti evde kolayca yapmak mümkündür. Bunun için gerekli malzemelerin bir arada olması gerekir. Şimdi hamsili pilav için neler gerekiyor? Nasıl yapılır? Sorularının cevabına bir göz atalım.

Hamsili Pilav İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Nefis bir yemek tarifi olan hamsili pilav için bazı gerekli malzemeler mevcuttur. Bu malzemeleri kullanarak 4 kişinin rahatça doğacağı bir hamsili pilav yapılabilir.

Gerekli malzemeler şunlardır:

 • Bir kilo veya 800 gram kadar hamsi
 • Zeytinyağı
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • Pirinç
 • Çam fıstığı
 • Kuru üzüm
 • Dereotu
 • Kuru nane
 • Sıcak su
 • 1 yemek kaşığı kadar mısır unu
 • Karabiber
 • Tuz

Bu malzemelerin ölçüsü kaç kişilik yapılacaksa ona göre ayarlanmalıdır. Hamsili pilav yapmak için bu malzemeler kullanılır. Genelde 1 veya 1 buçuk saatte nefis bir hamsili pilav yapmak hiç de zor değildir.

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili Pilav Tarifi

Hamsili pilavın en önemli ürünleri hamsi ve pirinç olarak bilinir. İlk olarak alınan hamsiler güzel şekilde kılçıklarından ayrılarak temizlenir. Temizleme işlemi sonrası bir süzgeç yardımı ile suyu süzülür ve bir köşede bekletilir. Bu sırada pirinç temizlenir. Kuş üzümlerinin tepe kısımlarda pirinç ile temizlendikten sonra sıcak suya basılarak beklenir. Büyük boy soğanı küp küp doğrayın ve tencerenin içerisine zeytinyağı ekleyin.

Soğanı pembe bir kıvam alana kadar güzelce soteleyin ve yumuşamasını sağlayın. Sonra içerisine çam fıstığı ilave edip karıştırmaya devam edin. Çam fıstığı da pembe renk alana kadar karıştırılır. Hamsili pilav için sıcak suda bekleyen pirinçlerin suyu süzülür ve tencerenin içerisine ilave edilir. Bu esnada kuru üzüm, tuz, karabiber, nane gibi baharatlar da eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. Bir miktar kavurduktan sonra pirinçlerin boyunu geçecek şekilde sıcak su ilave edin. Ve pirinçlerin suyunu çekmesini bekleyin.

Suyunu çeken pirinçler piştikten sonra ocağın altı kapatılır. Bu esnada fırın kabının altını yağlayın ve mısır ununu fırın kabına dağıtın. Fırın kabına ayıklanan balıkların derileri üstte kalacak şekilde yerleştirilir. Pişen pilavın içerisine dereotu doğranır ve pişen pilav hamsilerin üzerini kaplayacak şekilde yerleştirilir.

Pilavın üzerine tekrar hamsi dizilir ve istenildiği kadar bu işlem tekrar edilir. Pilavın üst katı hamsi ile tamamen kaplanır. Üstüne artan mısır unu eklenir. Fırının altı yakılır ve ısınması beklenir. Hamsi fırında yaklaşık 30 dakika kadar pişirilir. Pişen hamsili pilav ocaktan çıkartılır ve servis için 10 dakika beklenir ve hamsili pilav hazır. Afiyet olsun.

Hamsili Pilav Püf Noktaları Nelerdir?

Hamsili pilav yapmak zahmet isteyen bir iştir. Yapmaktan ziyade lezzetli yapmak daha önemlidir. Bunun için hamsili pilav yaparken bazı püf noktalarının bilinmesi ve uygulanması gerekir. Bu püf noktalardan biri seçilen balıkların taze olmasıdır. Ayrıca balıklar en güzel şekilde temizlenmeli ve hiç kılçık olmamalıdır. Uğraşmak istemeyenler balığı alırken temizleme işlemini yaptırabilir. Bu sayede daha kısa zamanda hamsili pilav yapılabilir.

Ayrıca hamsili pilavda normal un yerine mısır unu kullanılırsa yemek daha lezzetli olacaktır. Ayrıca mısır unu görünüm ve koku olarak da hamsili pilavın daha gösterişli olmasını sağlayacaktır. Hamsilerin suyunu süzdükten sonra hamsiler güzelce kurulanmalıdır. Hamsi ıslak şekilde kullanılmamalıdır. Kuru şekilde pilavda kullanılan hamsi pilavın sulanmasını önleyecektir.