fbpx

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Kilo Aldırır mı?

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Kilo Aldırır Mı?

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Kilo Aldırır mı?

Sipraktin şurup, yeme bozukluğu sorunu yaşayan, iştahsızlık sorunu yaşayan çocukların daha fazla kullanabildiği gıda takviyesidir. Çocuklarında yemek yeme sorunlarıyla karşılaşan her ebeveyn bu takviye gıdasını çok iyi bilir. Sipraktin adı verilen bu şurup her ne kadar şurup olarak eczanelerde yer alıyor olsa da aslında bir nevi kilo aldırıcı etkisi olan gıda takviyesidir.

Genellikle yaşıtlarına oranla az kiloya sahip olan ve bir türlü kilo alamayan çocukların kullandığı takviye ürün olan sipraktin çocuklarda var olan iştahsızlığı gidermektedir. Bu şurup üretildiği dönemlerde alerjik bünyeye sahip kişiler için üretilmiş olsa da zamanla iştahsızlığı giderdiği de anlaşılmıştır. Bundan dolayı doğuştan az yemek yiyen, iştahsız olan çocuklarda kullanılmaya başlanmıştır.

Sipraktin Şurupla Kilo Alınabilir mi?

Sipraktin şurup ile çocuklarına kilo aldırmak isteyen ebeveynlerin merak ettiği sorulardan biri Sipraktin şurup ne işe yarar? Kilo aldırır mı olmaktadır. Bu soruya genel olarak beslenme uzmanları şurubun ilaç olmadığı sadece gıda takviyesi bir ürün olduğunu belirtmektedirler. Fakat sipraktin şurup kullanan kişilerde iştah artışı gözlemlenmiş bunun beraberinde bu ürünü uzmanlar yemek yeme problemi yaşayan kişilere tavsiye etmektedirler. Gerek sipraktin şurup ya da farklı bir isimle satılan şuruplar hiçbir şekilde kilo aldırmaz, sadece kullanan kişinin iştahını açar. İştah artışı olan kişi daha fazla yemek yemek ister. Elbette bu da beraberinde kişinin hızlı kilo almasını sağlar.

Sipraktin Şurup Nasıl Kullanılır?

Sipraktin şurup, iştah artışı yaratıp kilo alımı sağladığından tansiyon, diyabet hastası olan yaşlılara önerilmemektedir. Kilo alımıyla beraber kişide sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı sipraktin şurup 2 ile 14 yaş aralığındaki çocukların kullanımına uygundur. Aynı zamanda bu şurubu 2 yaşın altındaki çocukların da kullanması sakıncalı olabilir. 14 yaşın üstündeki kişiler için de bu şurup doktor önerisiyle kullanılması sağlıklı olacaktır.

Sipraktin şurup belli yaş aralıklarında şu şekilde kullanılır:

  • 2-6 yaş aralığında günde 3 defa olmak üzere 2 mg ölçek şeklinde
  • 7 ile 14 yaş aralığındaki çocuklar günde 3 defa 4 mg ölçek şeklinde

Bu şekilde çocuklara verilebilen Sipraktin şurup çok nadir de olsa 14 yaş üzerine de verilebilmektedir. 14 yaş için günde verilen doz 32 mg şeklinde olmalıdır. Bu doz miktarı aşılmamalıdır.

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Kilo Aldırır Mı?

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar? Kilo Aldırır Mı?

Sipraktin Şurup Yan Etkileri Var Mı?

Sipraktin şurup genellikle çocukluğundan ergenlik evresine kadar az yemek yiyen ve iştahsızlık sorunu yaşayan çocuklar için önerilmektedir. Bu sorunları yaşayan her ebeveyn bu şurubun kulanım şeklini ve etkilerini bilmektedir. Kullanan kişilerde daha fazla iştah artışı ve yemek yeme isteğinin oluştuğu bilinmektedir.

Bununla beraber kullanan çocuklarda kilo artışı olduğu gözlemlenmiştir. Fakat çocuklarda yaşanan kilo miktarının fazla olmaması için doktor gözetiminde kullanılmalı ve kullanılacak doz da doktorla beraber ayarlanmalıdır. Aksi taktirde kilo almanın yanı sıra obezliğe davetiye çıkarabilirsiniz.

Sipraktin şurubun yan etkileri çok az olmakla beraber sersemlik ve uyku hali yapmasıdır. Ama bu yan etkiler genellikle her takviye ürünlerde görülebilecek yan etkilerdir.

Sipraktin Şurup Zararı Var Mı?

Sipraktin şurup bilindiği üzere bir ilaç değil, gıda takviyesidir. Sipraktin şurup ne işe yarar? Kilo aldırır mı gibi şurup hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Bu şurubu genellikle şu kişilerde önerilmemektedir:

  • Mide rahatsızlığı olanları
  • Astım sorunu yaşayanlar
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar
  • Hamileler ve emziren anneler
  • Orta yaş ve yaşlılarda

Sipraktin şurubu bu kategorilere gire kişilerin kullanması sakıncalıdır.