fbpx

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Nedir?

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Nedir?

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Nedir?

Günümüzde sağlıksız beslenme ve hareketsizlikte dolayı kilo artışı yaşanmaktadır. Kilo artışı fiziken ve ruhen kişiyi olumsuz yönde etkiler. Ve kilo artışına bağlı olarak vücutta birçok hastalık belirtisi meydana gelir. Ülkemizde git gide artan obezite riskine karşı daha duyarlı olmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Daha sağlıklı bir beslenme programı uygulamak isteyenler diyet ve beslenme uzmanı nedir? Sorusunu kendilerine sormalıdır.

Beslenme ve diyet uzmanı kontrolsüz ve sağlıksız tüketim alışkanlıklarının önüne geçmek adına çalışmalar yapan kişidir. Kişinin yeme alışkanlıklarını düzene sokar ve yaşam kalitesini arttırmak için kişiye yardımcı olur. Yaptığı tetkikler sonucu kişinin günde alması gereken kalori miktarını hesaplar ve kilo koruma, kilo verme gibi konularda kişiye yardımcı olur.

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Diyet ve beslenme uzmanı olarak halka fayda sağlamayı amaçlayan kişilerin belirli görev tanımları vardır. Peki, bu görev tanımı nedir? Bir göz atalım.

Görevleri şunlardır:

 • Kişiye uygun testleri yapmak.
 • Kişinin kas ve yağ oranını belirlemek.
 • Kilo takibi yapmak.
 • Kişiye yapılan testler sonucunda uygun diyet programı ve listesi oluşturmak.
 • Halkı sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda bilgilendirmek.
 • Gerekli seminer ve toplantılara katılım sağlamak.
 • Yanlış beslenme alışkanlıklarını saptamak ve araştırmalar yapmak.
 • Yemeklerin pişirilmesi ve tüketilmesi durumlarında bilgi sahibi olmak ve aktarmak.
 • Beden kitle indeksi hesaplama işlemleri yapar ve duruma göre özel diyetler hazırlar.
 • Besinlerin analizlerini yapar.
 • Diyet içerikli ürünler geliştirir ve geliştirilenlere yardımcı olur.

Diyet ve beslenme uzmanı sağlıklı nesillerin yetişmesi ve hastalık oranlarının düşmesi için görev yapmaktadır. Besin ve insan arasında bir denge mevcuttur. Diyet ve beslenme uzmanı kişiler besin ve insan arasındaki bu dengeyi korumaya çalışır ve oluşturur.

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Nedir?

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Nedir?

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Diyet ve beslenme uzmanı olmak için belirli bilgi ve birikime sahip olmak gerekir. Bu alanda eğitimleri verilmektedir. Eğitim süresi genellikle 4 yıl olmakla beraber beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olmak gerekir. Bu bölüm mezunu kişiler bu alanda faydalı eğitimler verebilir ve mesleğe başlayabilir. Eğitimin süresi üniversiteye göre farklılık gösterebilir.

Diyet Ve Beslenme Uzmanının Faydaları Nelerdir?

Diyet ve beslenme uzmanı olarak görev yapan kişi topluma ve bireylere oldukça fazla fayda sağlar. Kişilerde meydana gelen kilo artışı, kilo alamama gibi problemlere karşı çözümler üretir. Diyet içerikli ve sağlıklı beslenme programları ile sağlıklı kiloya erişimi mümkün hale getirir. Kilo kontrolünün yanında bu sorunlara neden olan etkeni saptar. Kilonun önünde ki etkene bağlı olarak tedavi aşamaları yürütür. Toplumu ve bireyi yanlış beslenme alışkanlıkları konusunda uyarır ve sağlıklı beslenmenin önemini anlatır. Daha fit bir vücuda ulaşmayı ve hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık kazanmayı sağlar.

Diyet Ve Beslenme Uzmanı Genel Farkları Nelerdir?

Diyet ve beslenme uzmanı görevleri benzerlik gösterse de birtakım farklılıklar mevcuttur. Peki, bu farklar nelerdir? Bir göz gezdirelim. Diyet uzmanı genellikle diyet üzerine daha odaklıdır. Diyet konusunda bilgilendirme ve diyet listesi oluşturma gibi durumlarda rol oynar. Beslenme uzmanı da daha çok kişinin beslenme durumunu göz önünde bulundurur ve değerlendirir. Yanlış beslenme alışkanlıklarını saptar. Bu hizmeti veren kişiler uygun eğitimi almış olmalıdır. Bu durumlarda diyet ve beslenme uzmanı kişilerin lisans belgelerini almış olması gerekir. Lisans belgesi olmayan kişiler toplumun sağlığını riske atar. Bu yüzden güvenilir hizmet almak çok önemlidir. Site gerekli bilgiyi ve hizmeti sizlere en doğru şekilde sunmaktadır.