fbpx

Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Türk sofrasında kahvaltının olmazsa olmazlarından biri de reçeldir. Normal şekilde yapılan reçellerde yüksek oranda rafine şeker olduğu için diyet yapan insanların uzak durması gerekir. Bunun yerine diyet reçel nasıl yapılır sorusuna cevap olarak verilebilecek reçel tarifleri denenebilir.

Kilo vermek ya da fit bir görünüme sahip olabilmek için diyet programına başlayan kişilerin uzak durmaları gereken maddelerden biri de rafine şekerdir. Ev yapımı ya da market ürünü reçellerin hepsinde yüksek miktarda rafine şeker yer alır. Bu nedenle diyet reçeller tercih edilmelidir. Evde yapılabilecek diyet reçel tariflerine Diyet Saatim web sitesinden ulaşılabilir.

Elmalı Diyet Reçeli

Pastalarda ve tatlılarda sıklıkla tercih edilen bir meyve olarak elmayı diyet reçeli şeklinde yapabilmek mümkündür.

Elmalı diyet reçelinin malzemeleri;

  • 1 kilo ayva
  • 6 adet orta boy elma
  • 1 çay kaşığının yarısından daha az limon tuzu
  • İsteğe göre baharat şeklindedir.

Elmalı diyet yapımına başlamak için öncelikle elmalar iyice yıkanır ve kabukları soyularak katı meyve sıkacağından geçirilir. Çıkan köpükler alınarak suyu bir tencereye alınır ve jöle kıvamına gelene kadar kaynatılır. Elmalar kaynatılırken ayvalar da soyularak bir tencere içerisinde pişirilir. Ayvaların sertliği gittikten sonra çıkarılan su elma suyunun üzerine eklenir. Jöle kıvamını yakaladıktan sonra üzerine limon tuzu atılır ve tencere ocaktan alınır. İçerisinde şeker bulunmadığı için reçellerin konserve sistemi ile saklanması gerekir.Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Diyet Reçel Nasıl Yapılır?

Çilekli Diyet Reçeli

Kendiliğinden şekerli bir meyve olarak yaz aylarının en çok tercih edilenlerinden biri çilektir. Türk sofrasında reçel olarak kendisine yer bulan çilek reçeli diyabet hastaları ve şeker rahatsızlığı olan kişilerin uzak durması gereken meyveler arasında yer alır.

Çilek reçelini diyet şeklinde hazırlamak için gerekli malzemeler;

  • 400 ml elma suyu
  • 1 kiloya yakın taze çilek
  • 100 ml doğal pekmez şeklindedir.

Çilekli diyet reçeli için elma suyu derin bir tencereye alınır ve kıvam alana kadar kaynatılır. Elma suyu kaynatılırken çilekler başka bir kabın içerisine alınarak temizlenir. Temizlenmiş olan çilekler istek doğrultusunda kesilerek ya da bütün olarak elma suyunun içerisine pekmez ile birlikte atılır. Yavaş yavaş kıvam almaya başlayan çilek reçeli kişinin kendi kıvam şekline geldiğinde ocaktan alınır. İçerisinde doğal pekmez bulunduğu için kolay kolay bozulmaz.

Kayısı Diyet Reçeli

İçerisinde doğal şeker bulunan meyvelerden bir tanesi de kayısıdır. Reçeli de oldukça sevilen bu meyvenin diyet şeklindeki reçeli de çok lezzetlidir. Diyet reçeli nasıl yapılır sorusuna cevap olarak kayısı reçeli örnek gösterilebilir.

Diyet kayısı reçeli için gerekli malzemeler;

  • 1 adet büyük ayva
  • 750 gr taze kayısı
  • 400 ml elma suyu şeklindedir.

Diyet kayısı reçelinin yapımına kayısıları yıkayarak ve içindeki çekirdekleri ayıklayarak başlanır. Dilenen büyüklükte kesilir ve bir kenara alınır. Daha sonrasında ayva soyularak çekirdekleri ile beraber suyun içerisinde kaynatılır. Ayva çekirdeği jelimsi bir kıvam vermek için oldukça önemlidir. Elma suyu da karışıma eklenerek içindeki suyun jel kıvamı alınması sağlanır. Kıvam aldıktan sonra doğranmış kayısılar karışıma ilave edilir. Bu aşamada suyun içerisinden ayva çekirdeklerinin alınması gerekir.

Kaynamakta olan karışıma kişinin isteğine göre zencefil ya da tarçın eklenebilir. İçerisinde rafine şeker olmadığı için kısa sürede bozulacaktır. Bu nedenle yapılırken az malzeme ile yapılması tavsiye edilir. Kavanoza koyarak muhafaza edilebilir. Diyet reçeller hem sağlıklı yaşam için hem de diyet yapan kişilerin programlarının bozulmaması için tercih edilebilir. Hem lezzetli hem de sağlıklı reçeller ile kahvaltınıza farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.